Forum Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu Strona Główna Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu
opis forum
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sterylizacja-dlaczego WARTO?
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu Strona Główna -> Różne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
administratorDołączył: 05 Gru 2006
Posty: 64

PostWysłany: Wto Gru 05, 2006 21:12    Temat postu: Sterylizacja-dlaczego WARTO? Odpowiedz z cytatemDlaczego warto STERYLIZOWAĆ swoje zwierzęta? Ten film to chyba najbardziej wyczerpująca odpowiedź.. (kliknij na poniższy link, aby go obejrzeć)

http://www.brightlion.com/InHope/InHope_pl.aspx

Niemal każdy kocha małe, przeurocze pieski i kotki.
Ale wiele osób przestaje się nimi interesować, kiedy dorosną.

W rezultacie tysiące zwierząt
w różnym wieku pozbawionych opieki, wycieńczonych z głodu, zastraszonych, chorych, przemarzniętych, po prostu niechcianych - błąkają się po naszym kraju.

Wiele z nich codziennie ulega wypadkom na drogach, inne trafiają do schronisk, gdzie zestresowane i schorowane przedwcześnie umierają lub są uśmiercane z powodu przepełnienia schronisk.

A przecież to nie zwierzęta są winne, że się narodziły. To my nie kontrolujemy ich przyrostu naturalnego. W Polsce już po raz szósty Stowarzyszenie Obrońców Zwierząt "Arka" organizuje corocznie Ogólnopolski Dzień Sterylizacji Zwierząt, w którym zwierzęta poddawane są zabiegowi po preferencyjnych cenach. Biorą w nim udział kliniki weterynaryjne na terenie całego kraju.

Względy zdrowotne

Kastracja samca zapobiega nowotworom, powstaniu przepuklin oraz schorzeniom prostaty. Sterylizacja samicy zapobiega występowaniu ciąż urojonych oraz wielu groźnych chorób takich jak ropomacicze, nowotwory narządów rodnych, nowotwory sutków.

U samców najlepszy termin tego zabiegu wypada w 6-8 miesiącu życia. Samice zaleca się sterylizować przed pierwszą rują/cieczką. Po zabiegu przeprowadzonym w młodym wieku zwierzę wraca do zdrowia w ciągu 2-3 dni. Zabieg przeprowadzony
u starszego lub chorego zwierzęcia wiąże się z ryzykiem, powrót do zdrowia trwa dłużej. Koszt zabiegu jest wyższy.

Liczby mówią

Nowotwory to: 90%
guzów powstających
u niewysterylizowanych kotek
oraz 50% guzów powstających
u niewysterylizowanych suk.
Liczba potomstwa jednej suki, które dalej się rozmnaża, może dojść od 50 do 200 sztuk tylko
w ciągu jednego roku!

Odpowiedzialny opiekun

nie dopuszcza do rozmnażania swoich podopiecznych, by nie przyczyniać się potem do tragedii zwierząt niechcianych. Odpowiedzialny opiekun jeśli nie zamierza używać swojego czworonoga do celów hodowlanych, powinien go poddać zabiegowi sterylizacji/kastracji.

Zabieg ten jest normą we wszystkich cywilizowanych krajach oraz najskuteczniejszą metodą unikania niepotrzebnego przychówku.

Lepsze zachowanie zwierzaka

Wykastrowany samiec
staje się mniej pobudliwy i agresywny, nie stacza walk z rywalami, nie poszukuje samicy, nie oddala się od domu i nie naraża się na potrącenie lub śmierć pod kołami samochodu. Pies taki jest więc lepszym stróżem Twojego domostwa. Zabieg przeprowadzony u kocurów eliminuje nawyk znaczenia moczem o intensywnym zapachu pomieszczeń,
w których przebywa.

Niewysterylizowana suka
w okresie cieczki, która trwa około trzech tygodni, zostawia krwawe ślady w całym mieszkaniu, jest natarczywa, niespokojna, skłonna do ucieczek. Jej zapach wabi samce, które szukają jej towarzystwa i przybywają stadami nawet z odległych miejsc, by pod domem suki znaczyć teren i wyć.

Niewysterylizowana kotka
to przeraźliwe miauczenie trwające kilka dni i powtarzające się po tygodniu przerwy, przywoływanie samców, które znaczą teren nieprzyjemnym zapachem wokół miejsca, gdzie mieszka nawołująca kotka.


NASZE SCHRONISKO W TERMINIE DO 14 DNI OD ADOPCJI SUCZKI GEARANTUJE DARMOWĄ STERYLIZACJĘ, JEŚLI WŁAŚCICIEL WYRAZI TAKĄ CHĘĆ.

Skoro życie psa czy kota wśród ludzi wpływa na jego instynkty i cykle płciowe, to pozbawienie go zdolności rozrodczych może mu oszczędzić bólu niezaspokojenia.

W środowisku naturalnym płodność zwierząt podlega nie tylko regulacji hormonalnej ale i skomplikowanym zależnościom w grupie osobników obu płci. Zwierzę udomowione funkcjonuje w nowej grupie, tym razem składającej się z ludzi, co musi w oczywisty sposób zmienić jego reakcje seksualne. Taka jest między innymi cena udomowienia. Inaczej mówiąc: zwierzę udomowione nie żyje zgodnie z naturą! Powinni to mieć na względzie ci właściciele zwierząt, którzy nie dopuszczają myśli o sterylizacji, uważając, że jest to wbrew naturze.

NA CZYM POLEGA STERYLIZACJA
Chirurgiczna sterylizacja samców polega na usunięciu jąder, a samic na usunięciu jajników, co przeważnie łączy się z usunięciem macicy. O ile kastracja samców jest zabiegiem dość powierzchownym (wystarczy przecięcie moszny), o tyle u samic konieczne jest otwarcie jamy brzusznej.

WĄTPLIWOŚCI
Mimo że coraz więcej właścicieli zwierząt decyduje się na te zabiegi, to kontrowersji nadal jest wiele. Opiekunowie czworonogów obawiają się chirurgicznej interwencji jako takiej. Uważają, że nie usprawiedliwia jej oczywista potrzeba zahamowania aktywności płciowej zwierzęcia. Inni spodziewają się zmian w zachowaniu swoich podopiecznych, np. ospałości, skłonności do przejadania się i tycia. Jeszcze inni nawet zdecydowaliby się na zabieg operacyjny, lecz paraliżuje ich strach przed cierpieniem zwierzęcia i narkozą.
Wyjaśnijmy te wątpliwości.
Jeśli chodzi o niebezpieczeństwo tycia po operacji, wystarczy zmniejszyć ilość podawanego pożywienia lub dobrać odpowiednią karmę. Zwierzę jest grube z winy właściciela, a nie w wyniku sterylizacji. Zwierzęta po zabiegu kastracji nie tracą energii życiowej. Często wręcz przeciwnie, dłużej są w świetnej formie. Jakkolwiek zabieg chirurgiczny sam w sobie jest metodą radykalną, to wykonany prawidłowo nie przysparza zwierzęciu cierpień. Od niedawna w weterynarii rekomenduje się podawanie leków przeciwbólowych już przed zabiegiem (jest to tak zwana analgezja z wyprzedzeniem). Każdy właściciel zwierzęcia, które ma zaplanowany zabieg chirurgiczny, może poprosić o zastosowanie leku przeciwbólowego. Obecnie dostępne są bardzo bezpieczne i skuteczne substancje służące do zwalczania bólu przed- i pooperacyjnego.

ZALETY
Wywoływanie bezpłodności środkami farmakologicznymi wiąże się z wieloma problemami. Antykoncepcja farmakologiczna wymaga regularności. Jeżeli zapomnimy podać lek, bezpłodność może ustąpić i samica zajdzie w ciążę.
Środki antykoncepcyjne mogą również powodować skutki uboczne, począwszy od odczynów zapalnych w miejscu iniekcji, poprzez zapalenia narządu rodnego (w tym ropomacicze), aż do uaktywniania nowotworów narządu rodnego. Ważnym więc argumentem przemawiającym na korzyść chirurgicznego trzebienia jest zapobieganie schorzeniom narządu rodnego. Zaletą chirurgicznej kastracji jest ponadto jej gwarantowana, dożywotnia skuteczność. Przeprowadzenie zabiegu u młodej samicy znacząco redukuje ryzyko zachorowania na nowotwór sutka. Ogranicza także występowanie urojonej ciąży.

BEZPIECZEŃSTWO ZNIECZULENIA
Większość zwierząt przechodzi kastrację w młodym wieku, co zwiększa bezpieczeństwo. Każde zwierzę jest przed zabiegiem badane ogólnie, a w uzasadnionych przypadkach ma wykonywane dodatkowo np. badanie krwi. Narkozę podaje się pacjentom dożylnie lub wziewnie. Współczesne metody znieczuleń do zabiegów chirurgicznych są bezpieczne. Stosowane leki nie powodują reakcji niepożądanych. Działanie niektórych z nich można odwrócić w dowolnym momencie za pomocą swoistego antidotum (np. medetomidyna i atipamezol). Inne leki, jak gazy anestetyczne, działają krótko; zaprzestanie podawania szybko przerywa narkozę. Są wreszcie aparaty elektroniczne monitorujące funkcje życiowe i wykrywające zawczasu ewentualne zaburzenia.
UWAGA! Zwierzę bezwzględnie musi być na czczo. Niestosowanie się do tego zalecenia grozi zachłyśnięciem torsjami w czasie zabiegu.

Zabieg sterylizacji zapobiega wystąpieniu ropomacicza oraz nowotworów narządów rodnych u zwierząt,
Zabieg sterylizacji zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów sutków u suk i kocic,
Zabieg sterylizacji powoduje, że zwierzęta nie cierpią z powodu niezaspokojenia popędu płciowego, itp.Na temat wpływu na zdrowie zwierząt i skutków społecznych zabiegu sterylizacji z lekarzem weterynarii Wojciechem Czerwieckim rozmawia redaktor naczelna miesięcznika Cztery Łapy Dorota Szulc-Wojtasik.


Na czym polega sterylizacja?
Jest to zabieg chirurgiczny - u samców powierzchowny, polegający na usunięciu jąder. U samic wiąże się z otwarciem jamy brzusznej; usuwa się jajniki, a przeważnie także macicę. Zabieg jest wykonywany w narkozie dożylnej lub wziewnej. Oba sposoby są bezpieczne. Można oszczędzić zwierzęciu bólu związanego z operacją, podając mu leki przeciwbólowe przed i po zabiegu.

W jakim wieku zwierzęcia najlepiej wykonywać taki zabieg?
Po pierwszej rui u kocicy lub pierwszej cieczce u suki. U kocich samców w wieku pół roku, a u psów około roku. Chodzi o to, aby zwierzę osiągnęło dojrzałość płciową.A później?
Oczywiście sterylizację można wykonać w każdym wieku, ale badania dowodzą, że przeprowadzona w młodości zmniejsza w znacznym stopniu ryzyko wystąpienia nowotworów gruczołu mlekowego u samic, a u samców likwiduje niebezpieczeństwo nowotworów jąder i w bardzo dużym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób prostaty.

Czy są inne korzyści zdrowotne związane ze sterylizacją?
U samic eliminuje ona całkowicie niebezpieczeństwo nowotworów macicy i jajników oraz ropomacicza - choroby, która również może doprowadzić do śmierci.

Co jeszcze przemawia za zabiegiem?
Niewykastrowany kot ma skłonność do znaczenia terenu, na którym przebywa. Jest to kłopotliwe szczególnie dla właścicieli kotów niewychodzących z mieszkania. Kastracja sprawia, że w mieszkaniu nie czuć kotem. Poza tym życie wśród ludzi wpływa na instynkty i cykle płciowe zwierząt. Pozbawienie zdolności rozrodczych może im oszczędzić bólu niezaspokojenia. Suki w czasie rui, a psy, gdy poczują zapach suki w cieczce, wytwarzają w organizmie bardzo dużo hormonów płciowych, które umożliwiają dojrzewanie komórek rozrodczych i jednocześnie wyzwalają jeden z najsilniejszych zwierzęcych instynktów - instynkt rozmnażania. Pod jego wpływem zwierzęta podejmują nieraz szaleńcze próby znalezienia partnera. Zarówno psy, jak i suki przestają słuchać swoich właścicieli na spacerach i uciekają, zapominając o głodzie i strachu przed obcymi miejscami. Te ucieczki w pogoni za zaspokojeniem popędu płciowego nierzadko kończą się kalectwem lub śmiercią.

Jakie mogą być negatywne skutki sterylizacji?
Może to być skłonność do tycia, ale wystarczy zwierzę rozważnie i konsekwentnie karmić, by utrzymało odpowiednią sylwetkę i ciężar. Sporadycznie po sterylizacji mogą wystąpić objawy niedoboru hormonów płciowych. Wówczas z powodzeniem stosuje się terapię zastępczą.

Czy po zabiegu sterylizacji zmienia się charakter psa lub kota?
Mówi się, że zwierzęta po sterylizacji stają się bardziej ociężałe, nie są zainteresowane zabawą i spacerami, ale te opinie nie znajdują potwierdzenia w życiu i w mojej praktyce. Charakter zwierzęcia po zabiegu może się zmienić tylko na lepsze. Wśród niekastrowanych samców dość powszechny jest problem agresji dominacyjnej na tle lękowym lub w stosunku do innych samców. Po kastracji zachowanie wielu samców się poprawia, a nawet agresja całkowicie zanika. Suki niewysterylizowane, szczególnie niektórych ras, miewają po cieczce ciążę urojoną. Próbują wtedy robić gniazdo, wydzielają mleko, zachowują się, jakby miały szczenięta, a ponieważ ich w rzeczywistości nie mają, są niespokojne, nerwowe. Sterylizacja również temu zapobiega.

Istnieją farmakologiczne metody zapobiegania ciąży u zwierząt. Czy nie są godne polecenia?
Polegają na podawaniu hormonalnych środków antykoncepcyjnych, zwykle w zastrzykach. Mogą one powodować miejscowe stany zapalne, a nawet schorzenia skórne. Konsekwencją długotrwałego stosowania środków hormonalnych zapobiegających ciąży może być ropomacicze. Dlatego przepisuję te środki tylko w wyjątkowych przypadkach, np. sukom czy kocicom z hodowli, gdy właściciele chwilowo nie chcą dopuścić do rozmnażania.

Zapewne często w Pana gabinecie pada pytanie, czy suka lub kocica powinna mieć raz w życiu dzieci. Co Pan wtedy odpowiada?
Rzeczywiście istnieje w naszym społeczeństwie głęboko zakorzeniony pogląd, że kotka i suka dla zdrowia fizycznego lub psychicznego musi chociaż jeden raz urodzić. Nie uzasadniają tego jednak ani badania, ani moje obserwacje. Nie ma bowiem różnic w kondycji psychicznej i fizycznej między samicami, które rodziły, a tymi, które nie rodziły. Rozmnażanie suki niczego pozytywnego dla niej nie przyniesie. Warto wiedzieć, że poród, mimo że jest aktem fizjologicznym, może być przyczyną niebezpiecznych chorób, np. zatrzymania łożyska, infekcji, tężyczki. Uważam więc, że powinno się planować rozmnażanie tylko rasowych zwierząt z hodowli. Ważne jest, by przed kryciem zdecydowana grupa osób była zainteresowana kupnem szczeniaków.

No właśnie - inaczej urodzą się zwierzęta niechciane. Polska słynie z przepełnionych schronisk dla bezdomnych zwierząt. Jest to niewątpliwie skutek nadmiernego, beztroskiego rozmnażania. Propagowanie sterylizacji może mieć więc także ważne skutki społeczne.
Ponieważ rośnie liczba bezdomnych zwierząt i brakuje dla nich miejsca w schroniskach, wszystkie suki niehodowlane powinny być poddane sterylizacji. Dzięki temu kundelki i koty bezrasowe nie będą się rozmnażały w sposób niekontrolowany. W konsekwencji nie będzie powodu, żeby przeprowadzać eutanazje w schroniskach. W przyszłości schroniska mogą zniknąć w ogóle lub pełnić tylko funkcję przechowalni dla zwierząt zagubionych, które czekają tam na odnalezienie właściciela.

źródło: www.sterylizacje.pl, www.arka.strefa.pl


Ostatnio zmieniony przez administrator dnia Pon Sie 13, 2007 19:41, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Reklama


Wysłany: Wto Gru 05, 2006 21:12    Temat postu:

Powrót do góry
gosikf
Pies w sile wieku


Dołączył: 22 Sty 2007
Posty: 53
Skąd: W-w

PostWysłany: Sob Sty 27, 2007 10:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W środę kastruję Zeuska. W mojej sytuacji jest to niezbędne Very Happy
Ale uważam,że właśnie to jest rozwiązanie części problemu schroniskowego smutku...
Te psy są niczego nieświadome! Nie znienawidzą was za to,że obciołeś im... A wielu ludzi tak myśli. W ten sposób przyczyniamy się do psiej krzywdy i rozpaczy. To okropne... Tyle zwierząt umiera... Umiera niekochanych,smutnych,brudnych i chudych...Za kratami lub na ulicy i pod kołami...
STERYLIZUJCIE SWOJE ZWIERZĘTA LUB NIE DOPUSZCZAJCIE DO ROZRODU(w ten sposób uratujesz od krzywdy zwierzęta, od nędzy i rozpaczy)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
_________________
Nigdy nie zrozumiem ludzkiego okrucieństwa. To ludzie zgotowali im ten los...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
qwer123
Nowicjusz


Dołączył: 26 Gru 2006
Posty: 5

PostWysłany: Nie Sty 28, 2007 17:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Można wiedzieć, gdzie go będziesz kastrować ??
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Negri
Skye Terrier


Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 134

PostWysłany: Nie Sty 28, 2007 17:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może ja odpowiem Wink Kastracja odbędzie się w schronisku dla zwierząt na ul. skarbowców 52 Smile
_________________
http://www.wroclaw.mm.pl/~piotrwalasek/schronisko/glowna.htm
Zapraszan na moją stronę poświęconą psom ze Schroniska we Wrocławiu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gosikf
Pies w sile wieku


Dołączył: 22 Sty 2007
Posty: 53
Skąd: W-w

PostWysłany: Nie Sty 28, 2007 23:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No dokładnie tak Wink Na Skarbowców w ramach darmowej kastracji do dwóch tygodni po adopcji.
_________________
Nigdy nie zrozumiem ludzkiego okrucieństwa. To ludzie zgotowali im ten los...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
qwer123
Nowicjusz


Dołączył: 26 Gru 2006
Posty: 5

PostWysłany: Wto Sty 30, 2007 20:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a orientujecie się może ile kosztuje kastracja poza tym okresem dwóch tygodni ? Cool
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gosikf
Pies w sile wieku


Dołączył: 22 Sty 2007
Posty: 53
Skąd: W-w

PostWysłany: Sro Sty 31, 2007 00:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ogólnie to kastracja psa to kwestia chyba ok 200 zł, a sterylizacja suki ok300zł. Ale gdzie taniej i lepiej to nie wiem.

Cena sterylizacji zależy od gatunku, płci i wieku zwierzęcia. W Polsce, w różnych miejscowościach (w mniejszych jest taniej), ceny kształtują się na poziomie:
50-120 zł za kocura
80-250 zł za kotkę
100-200 zł za psa-samca
200-400 zł za suczkę
_________________
Nigdy nie zrozumiem ludzkiego okrucieństwa. To ludzie zgotowali im ten los...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Negri
Skye Terrier


Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 134

PostWysłany: Sro Sty 31, 2007 12:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U nas w schronisku jest taniej Wink a cena u psów zalezy od masy cisła Smile
_________________
http://www.wroclaw.mm.pl/~piotrwalasek/schronisko/glowna.htm
Zapraszan na moją stronę poświęconą psom ze Schroniska we Wrocławiu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gosikf
Pies w sile wieku


Dołączył: 22 Sty 2007
Posty: 53
Skąd: W-w

PostWysłany: Sro Sty 31, 2007 15:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i już jesteśmy po kastracji... Bidulek się przewraca. Teraz miesiąc pilnowania go i suczek,a potem pierwsze zmiany w zachowaniu... Będziemy dzielni. Pozdrawiam.
_________________
Nigdy nie zrozumiem ludzkiego okrucieństwa. To ludzie zgotowali im ten los...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Negri
Skye Terrier


Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 134

PostWysłany: Sro Sty 31, 2007 20:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trzymam kciuki Wink Ale już jesteś pewna, że nie będzie dzieci Twisted Evil
_________________
http://www.wroclaw.mm.pl/~piotrwalasek/schronisko/glowna.htm
Zapraszan na moją stronę poświęconą psom ze Schroniska we Wrocławiu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gosikf
Pies w sile wieku


Dołączył: 22 Sty 2007
Posty: 53
Skąd: W-w

PostWysłany: Sro Sty 31, 2007 22:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nom ale Twisted Evil ale jeszcze przez cały miesiąc jest płodny i może skutecZnie pokryc suczkę!!!!!!!!!Łaaaaaaaaa!!!!!!! Very Happy
Doktor Rak mnie dziś uświadomił i powiedział o wszystkim związanym z kastracją. Zeus ma już za sobą wymioty,przewrotki itd. i już dochodzi do siebie. Z tą sterylizacją będę musiała bardzo poważnie pomyślec,bo będę miała z głowy ropomacicze...
Damy radę chyba...On jest taki narwany,że hej! Trzymaj te kciuki mocno mocno i nie puszczaj Smile
_________________
Nigdy nie zrozumiem ludzkiego okrucieństwa. To ludzie zgotowali im ten los...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
gosikf
Pies w sile wieku


Dołączył: 22 Sty 2007
Posty: 53
Skąd: W-w

PostWysłany: Sro Sty 31, 2007 22:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tylko z Misią jest taki problem,że ona panicznie boi się lekarzy. Dostaje w jednym momencie łupieżu, szczeka, spina mięśnie, gubi włosy i samoczynnie przeczyszcza gruczoły około odbytowe. Boję się żeby mi nie zeszła. Ona pod względem szczekania na ludzi i bojaźliwości jest straszna!!! Szczeka na każdego nieznajomego. U weta była w swoim 4 letnim zyciu na szczepieniach podstawowych(za szczeniaka 3 razy) i potem co roku, oraz jak miała grudki w oczach i robili jej różne różniaste badania. To jest dla niej straszne, treumatyczny przeżycie.
Jej oczy wyglądają mniej więcej tak Shocked
_________________
Nigdy nie zrozumiem ludzkiego okrucieństwa. To ludzie zgotowali im ten los...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Negri
Skye Terrier


Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 134

PostWysłany: Czw Lut 01, 2007 18:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No kurcze nie wiedziałam, że jeszcze miesiąc może... Twisted Evil no ale cóż człowiek cały czas się uczy Rolling Eyes A ta sterylka to nie powinien być taki stres. Wszystko jak wiesz jest w ogólnej narkozie a to jest 1 zastrzyk w dupcie i psiak traci świadomość. Takze powinno być dobrze Wink
_________________
http://www.wroclaw.mm.pl/~piotrwalasek/schronisko/glowna.htm
Zapraszan na moją stronę poświęconą psom ze Schroniska we Wrocławiu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zonia&Tunia
Pies dorosły


Dołączył: 20 Sty 2007
Posty: 32
Skąd: wroclaw

PostWysłany: Nie Lut 11, 2007 13:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przypominam o sprawdzenia serca przed sterylka-znowu slyszalam o suczce ktora zdechla w trakcie zabiegu(a raczej sie nie wybudzila) poniewaz miala slabe serce-czego wet nie raczyl sprawdzic Crying or Very sad
_________________
<---Moje zwirzaczki!
RUBI JUZ W NOWYM DOMKU: http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=38396&highlight=Rubi
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Negri
Skye Terrier


Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 134

PostWysłany: Nie Lut 11, 2007 18:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szkoda słów........
_________________
http://www.wroclaw.mm.pl/~piotrwalasek/schronisko/glowna.htm
Zapraszan na moją stronę poświęconą psom ze Schroniska we Wrocławiu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama


Wysłany: Nie Lut 11, 2007 18:12    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu Strona Główna -> Różne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group